Czym jest korytarz życia, zwany inaczej ratunkowym? To wolna przestrzeń na drodze – utworzona przez kierowców – pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w zatorze drogowym.
Dzięki korytarzowi znacznie skraca się czas przejazdu służbom ratowniczym, a tym samym zwiększa się szanse na szybką pomoc poszkodowanym, a nawet na uratowanie im życia! To ogromnie ważne przede wszystkim na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch jest duży, a każda kolizja powoduje tworzenie się olbrzymich korków.
Jak utworzyć korytarz życia?
W przypadku drogi z dwoma pasami w jednym kierunku przepuszczamy uprzywilejowany pojazd środkiem osi jezdni. Pojazdy, które znajdują się po lewej stronie, zjeżdżają jak najbardziej w lewo, zaś te znajdujące się po prawej stronie kierują się maksymalnie do prawej strony, aby udrożnić przejazd.
Jeżeli jedziemy drogą, która ma więcej niż trzy pasy, przyjmuje się zasadę, że pojazdy znajdujące się na lewym pasie zjeżdżają w lewo, natomiast wszystkie te, które znajdują się po prawej stronie, niezależnie od tego, czy będą to dwa, czy trzy pasy, zjeżdżają jak najbardziej na prawo. Korytarz życia powinien zawsze znajdować się przy skrajnie lewym pasie. Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego kierowcy mogą kontynuować jazdę na uprzednio zajmowanym pasie ruchu.
Przepisy i kary
Co ważne, w Polsce, zgodnie z nowelizacją kodeksu ruchu drogowego z dnia 6 grudnia 2019 r., wprowadzono obowiązek tworzenia korytarza życia przez kierowców na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.
Stosowanie się do przepisów to jedno, drugie to zachowanie zdrowego rozsądku i branie odpowiedzialności za siebie i innych. Dlatego niezwykle istotne jest, by nie czekać na ostatnią chwilę aż usłyszy się syreny ratunkowe. Należy odpowiednio ustawić pojazd, gdy droga zaczyna się blokować i tworzy się zator. Szybka reakcja może uratować komuś życie!
Chociaż tworzenie korytarza jest obowiązkowe, nadal słyszy się o przypadkach nagannego zachowania niektórych kierowców jak blokowanie przejazdu, wykorzystywanie korytarza, by nie stać w korku, czy nawet zawracanie i jazda korytarzem pod prąd.
Za tak skrajną nieodpowiedzialność przewidziane są oczywiście kary.
Za złamanie przepisów dotyczących tworzenia korytarza życia można dostać mandat karny w wysokości do 2500 złotych.
Zaś w pewnych okolicznościach, gdy zachowanie kierowcy spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skończyć się może nawet zatrzymaniem prawa jazdy.
Pamiętajmy!
Przede wszystkim chodzi jednak o czyjeś życie, a korytarz ratunkowy może pomóc je ocalić.
Zachowujmy się odpowiedzialnie, w życiu i na drodze!